شنبه, 02 تیر 1403

صدوپنجمین جلسه شورای مسکن استان اصفهان

تاریخ ارسال : 1402/08/17
صدوپنجمین جلسه شورای مسکن استان اصفهان

🔸چهارشنبه هفدهم آبان‌ماه، صد و پنجمین جلسه شورای مسکن استان درخصوص بررسی عملکرد بانک‌ها در تخصیص تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در استان با حضور استاندار اصفهان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و سایر اعضاء برگزار شد.
🔻دکتر سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان در این نشست ضمن آرزوی توفیق و نصرت برای رزمندگان جبهه مقاومت در فلسطین و نابودی هر چه سریع‌تر رژیم صهیونسیتی، گفت: عملکرد بانک‌ها در طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور شرایط را به نحوی محدود کرده است که ریاست‌جمهوری نیز در آخرین جلسه شورای عالی مسکن، از نحوه عملکرد بانک‌ها گلایه کردند.
وی ادامه داد: همچنین حسب تأکید ریاست جمهوری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مکلف هستند حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند.
دکتر مرتضوی خاطرنشان کرد: در صورت عدم رعایت این موضوع با تأکید رئیس جمهور، مالیاتی برابر ۲۰ درصد تعهد انجام نشده از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مستنکف اخذ و به خزانه داری کشور واریز می‌شود.
استاندار اصفهان بیان کرد: از این رو بایستی گزارشی از عملکرد بانک‌های استان (دولتی و خصوصی) به صورت جداگانه و به تفکیک عملکرد در هر شهرستان تهیه و وضعیت عملکرد بانک‌های استان در راستای حمایت از طرح نهضت ملی مسکن در استان ارائه شود.
وی خاطرنشان کرد: در جلسات مختلف یکی از گلوگاه‌های اساسی پیشرفت پروژه‌های ساخت مسکن، بانک معرفی می‌شود که به میزان قانونی از طرح‌ها حمایت و پشتیبانی نمی‌کند.
استاندار اصفهان اظهار کرد: از این رو همه بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی بایستی براساس سهم خود نسبت به سیاست‌های کشور و دولت در حوزه مسکن ایفای نقش کنند.
دکتر مرتضوی تصریح کرد: عملکرد ضعیف بانک‌ها در حمایت از طرح نهضت ملی مسکن پذیرفتنی نیست، در این راستا از نحوه عملکرد و پیشرفت بانک‌ها در این طرح صورت ماهیانه در شورای مسکن گزارش ارائه شود.
استاندار اصفهان اظهار کرد: بعنوان نماینده دولت مکلف هستیم گزارش عملکرد بانک‌ها در حوزه ارائه تسهیلات در طرح نهضت ملی مسکن را به ریاست جمهوری اعلام کنیم.
وی افزود: انتظار می‌رود عملکرد ضعیف بانک‌ها در حمایت از طرح نهضت ملی مسکن به صورت مکتوب به مدیریت استان اعلام شود.